Με το παραδοσιακό λιώσιμο του παστού στην κεντρική πλατεία, ξεκίνησαν χθες οι αποκριάτικες εκδηλώσεις στον Δήμο Μεσσήνης. Αν και το πρωί ο καιρός ήταν βροχερός, λίγο αργότερα σταμάτησε η βροχή και ο κόσμος μπόρεσε να τσικνίσει παραδοσιακά τόσο στο κέντρο όσο και στις γειτονιές. Γυναίκες της Μεσσήνης εργάστηκαν εθελοντικά και αναβίωσαν και φέτος το έθιμο του λιώσιμου του παστού και παράλληλα έψησαν σουβλάκια τα οποία πρόσφεραν δωρεάν στον κόσμο.
Οι Τροβαδούροι της Μεσσήνης, τραγούδησαν στη μικρή πλατεία αποκριάτικα τραγούδια, ενώ το συγκρότημα «78 στροφές» συνέχισε με ρεμπέτικα τραγούδια.
Στις εκδηλώσεις παραβρέθηκε ο Δήμαρχος Μεσσήνης Γιώργος Αθανασόπουλος, σύσσωμη η Δημοτική Αρχή, δημοτικοί σύμβουλοι, ενώ τη Μεσσήνη επισκέφθηκε και αντιπροσωπεία των καρναβαλιστών της Καλαμάτας.
Το απόγευμα έκανε την εμφάνισή του στους κεντρικούς δρόμους της πόλης το άρμα του μπεκρή που κέρασε τον κόσμο σουβλάκια.